Online svět chce být klamán


Ideál krásy
Pomáhat si tam, kde příroda nezapracovala úplně podle vašich představ, je snaha stará jako lidstvo samo. Existuje také přímá návaznost na aktuální představy o kráse jako takové, takže od nepaměti se stříhalo, holilo a domalovávalo podle určitých trendů. Obliba sociálních sítí a všudypřítomná dostupnost foťáku ale posunuly mantinely sebeprezentace přímo nevídaným způsobem.
Převážně v online světě jsme dnes a denně masírováni fotografiemi dokonalých lidí bez jediné vady na kráse a pohled do zrcadla pak může být poměrně zdrcující. Skutečnost, že „zkrášlující“ filtry a chytré aplikace na úpravy zevnějšku používají i proslulé modelky, pro něž je vlastní krása přímo výrobním prostředkem, také leccos naznačuje.
počítač se zrcadlem
Nádhera, kam se podíváš
Jasným důkazem toho, jak moc dáme na vizuální dojem, je sílící obliba Instagramu. Není nutné složitě vymýšlet obsah sdělení a lámat si hlavu s gramatikou, tady za vás všechno řekne fotografie. Filtry, pomocí kterých si lze pohrát se světlem, barvou a sytostí jsou už nedílnou součástí této aplikace, což se samozřejmě odráží i na obsahu. Je to svět dokonalých fotek a dokonalých lidí. A stát se jeho součástí je tak lákavé.
ženy s vrásky
Srážka s realitou
Aplikace sloužící k virtuálnímu zkrásnění vlastního já jsou ale v mnoha ohledech dvousečnou zbraní. Na jedné straně nás ujistí o tom, žekaždá „žena z lidu“ může s jejich pomocí vypadat jako celebrita z hlavní stránky módního magazínu a naopak. Tady je to ještě zábava.
Pokud se ale jejich užívání stane pravidlem, může se lehce stát, že místo sebe sama probudíte k životu vlastního stylizovaného avatara. Tím pádem už neprezentujete sebe, ale někoho, kým byste chtěla být. Trochu neuctivé k vlastnímu tělu, které vám už nějaký ten pátek věrně slouží, co říkáte? Nepříjemným překvapením pak může být fakt, že ačkoliv na sociálních sítích vaše vylepšené Já sbírá „lajky“ a pochvalné komenty, skutečným životem proplouváte jako šedivá myš.
obličej kočka a žena
(Ne)dokonalé JÁ
Tyto aplikace by tedy měly sloužit pouze jako zdroj zábavy. Je ostatně dost pravděpodobné, že vyjdou z módy tak rychle, jako se staly oblíbenými. Vzpomeňme na vzestup a pád oblíbenosti Photoshopu. Naopak univerzální platnost má i tady dávná pravda, že bychom se především měli umět mít rádi takoví, jací jsme. Zdá se, že i v tomto kontextu to trochu paradoxně nabývá na důležitosti.