Jak vybírat hračky pro miminka a potřebují je vůbec?

Myslíte si, že malé miminka nepotřebují hračky, protože si ještě hrát neumí a skoro celý den prospí? To je omyl, i ti nejmenší mají z hraček užitek.

Jak vybírat hračky pro miminka a potřebují je vůbec?

I když malé miminka celé dny spíše prospí a jejich zrak ještě není zcela dokonale vyvinutý, i tak je pro ně důležité, aby kolem sebe měly předměty, které mohou pozorovat, obdivovat a seznamovat se s nimi. Říká se, že pro nejmenší děti je nepřitažlivější lidský obličej, který s oblibou pozorují, ale i veselé a barevné hračky jsou pro nejmenší velmi důležité. V prvním měsíci života je sice budou mít spíše jen kolem sebe ale později je pro jejich rozvoj v podstatě nezbytné mít kolem sebe dostatek hraček a předmětů ke zkoumání a pozorování.

pexels-photo-235243

Barevné, hebké i zvukově rozmanité

Hračky pro miminko Chytraliska by měly být hodně barevné, nejlépe je, když na jedné hračce je využito vícero barev současně, měly by rozhodně být ze zdravotně nezávadného, bezpečného a měkkého materiálu a není na škodu, když hračka také hraje. Příjemné zvuky v kombinaci s barvami a také tvary jsou pro děti klíčové. Dítě kolem sebe potřebuje nové podněty ke zkoumání, k hračkám si následně tvoří vazbu, pozoruje je a později také osahává a někdy i ochutnává. To všechno ale k přirozenému vývoji dítěte prostě patří.

pexels-photo-1264919

Kam s hračkami

Důležité je ale i umístnění hraček. Nikdy dítěti nedávejte jeho hračky za hlavičku, mohlo by se za nimi chtít otáčet a miminko by hlavičku zaklánět samo rozhodně nemělo. Pokud zvolíte kolotoč nad postýlku nebo nad kočárek, určitě chybu neuděláte. Tento typ hračky patří k těm nejoblíbenějším a i nejvyužívanějším. Ovšem pozor na to, aby ani tato oblíbená hračka nebyla připevněna dítěti přímo nad hlavou, opět by docházelo k nepřirozenému zvedání hlavičky. Dítě by se za hračkou otáčelo a snažilo se ji očima zachytit, jelikož kolotoče povětšinou také hrají, dítě by se snažilo zachytit i zvuk. U malých miminek je ale potřeba takového pohyby korigovat a procvičovat s nimi svaly postupně a kontrolovatelně.

Nezapomeňte, že všechny hračky pro malá miminka by měly být hodně barevné, aby dítě zaujaly, důležité jsou také rozmanité tvary a samozřejmě zvuky. Pestré a hrací hračky jsou tak vítány.