Co se s námi děje při nakupování

Co probudí v našem mozku, když se vydáme po obchodech a co to s námi udělá, když vidíme nějakou věc, která se nám líbí a v tu chvíli ji prostě musíme mít? Proč nás to vůbec tak uklidní a uspokojí, když si něco pěkného koupíme?
Možná přece jen máme něco společného se všemi ostatními živočichy: potřebu lovit a sbírat. Nemůžeme si přece být jisti, že nenastanou horší časy, a proto si musíme za každou cenu vytvořit zásoby. Lovíme čili nakupujeme a shromažďujeme neboli sbíráme a zažíváme přitom příjemné pocity.
radost z nákupu
Proces nakupování je hotové pokušení, kterému odolat můžeme jen těžko, protože náš mozek je tak naprogramován už od přírody. Lze tak vysvětlit i to, proč se u některých lidí touha po nakupování tak zvrtne, že se stává až posedlostí, kterou je třeba odborně léčit.

CENTRUM ODMĚNY
Odborně se nazývá nucleus accumbens a jde o oblast v našem mozku, která se stará o stavy potěšení a závislosti. Chce, abychom byli odměněni tím, že si danou věc, kterou v obchodě vidíme, zakoupíme a slibuje nám zažít neuvěřitelnou radost a uspokojení. Zapomeneme v tu chvíli na všechny ostatní problémy a starosti a toužíme už jen, aby nás zcela zaplavil dopamin, hormon štěstí.
dámy na nákupech

CENTRUM EMOČNÍ BOLESTI
Nazývá seinzula a sídlí přímo v kůře našeho mozku. Nutí nás cítit bolest, když lákavá věc je příliš drahá nebo nedůležitá a my uvažujeme, zda si jí opravdu koupit nebo ne. Ozývá se náš rozum a pere se s centrem odměny. Nezřídka prohrává, zvláště když se nechá obalamutit zdánlivě výhodnou koupí a slevami.
muž v obchodě

JAK SVŮJ MOZEK OBELSTÍT?
Aby naše záliba v nákupech nepřešla do chorobné poruchy, zvané oniománie, využijme svých znalostí, které si o fungování našeho mozku zjistíme. Počkejme, až jeho aktivita v tomto směru odezní, a to nikdy netrvá příliš dlouho. Stačí včas z obchodu odejít a pak mít dobrý pocit z toho, že jsme neudělali hloupost a neutratili peníze za něco, co vlastně vůbec nepotřebujeme.