Top 5 cestovatelských lahůdek – objevte trochu jiná světová NEJ

Každého cestovatele přirozeně nejvíce zajímá cíl jeho cesty. Ale pro některé z vás, kteří rádi obdivujte během svých cest velkolepost lidského snažení, přinášíme 5 cestovatelských zážitků v podobě dopravních komunikací, jaké jinde nenajdete. Neboť jak se zpívá ve známé české písni – „i cesta může být cíl“.

vlak v zimě

Transsibiřská magistrála

Tuto unikátní dopravní komunikaci naleznete v Rusku. Kde? No přece po celé jeho délce. Její velkolepost spočívá v její délce. Tato železniční trať je ukázkou megalomanství v carském Rusku. V celé své délce v současnosti měří 9 288 kilometrů. Postavena byla (tedy její většina) mezi lety 1880 a 1906. V současné době je dráha elektrifikovaná v celé své délce, ale tento proces trval 72 let! Snad nikde jinde na světě není železnice tak silným lokalizačním faktorem rozmístění obyvatelstva – na Sibiři žije většina obyvatel právě při této tepně, po níž se z Moskvy dostanete do Vladivostoku u Tichého oceánu za 6 dní.
airbus a380

Panamerická dálnice

Toto betonovo-asfaltové monstrum je nejdelší silnicí světa. Spojuje všechny státy na pevnině obou amerických světadílů. Táhne se tedy od Fairbanks na Aljašce až po Ohňovou zemi. Protíná tak území více než dvacítky států. Oficiálně se táhne od hranice USA s Mexikem po Buenos Aires, ale na tento systém dálnice navazují další. Celková délka tak přesahuje úctyhodných 30 000 kilometrů

Letiště v Atlantě

Atlanta, hlavní město státu Georgia na jihu USA, má nejrušnější letiště celého světa. Mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson International Airport ročně odbaví více než 100 milionů turistů. Toto číslo se neustále zvyšuje a od roku 1999 je nejvyšší na světě. Nachází se zde 207 odbavovacích východů, tak zvaných gates. Letiště má pět ranvejí, budova je rozdělena do sedmi terminálů. Za hodinu je letiště schopno přijmout či nechat odstartovat celkem 237 letounů.

Airbus A380

U letecké dopravy zůstaneme. Nejen cíl a cesta je kolikrát zajímavá. Pokud budete mít štěstí, můžete se proletět největším dopravním letadlem světa. A380 je dvoupatrová, její kapacita je 544 osob. Cena jednoho je pak asi 10 miliard korun. Letět pak můžete maximálně 945 km/h.

Rychlovlak Maglev

Toto je japonská lahůdka. Svézt se s ní můžete však pouze v Šanghaji a Soulu a to pouze na letiště. Přesto je ale o tento rychlík opravdu zájem. Jede totiž až 600 km/h. Žádný jiný pozemní dopravní prostředek pro více osob tuto rychlost nesvede. A to už stojí za to!