Práce snů: Jak zabodovat i potenciálního zaměstnavatele?

S čím začít

První co budete muset udělat, je vytvořit si životopis. Pokud jste čerství absolventi a říkáte si, že do něj nemáte co napsat, nenechte se mýlit. Uveďte do něj veškeré své vzdělání, pokud máte kurzy, napište je tam a klidně i základní uměleckou školu sem dopište, obzvláště pokud se ucházíte například o místo učitelky v mateřské škole. V rámci střední nebo vysoké školy jste určitě absolvovali nějakou praxi, sem s ní. A na brigády jste také chodili, napište je sem také, ať je vidět, že jste aktivní. Pokud jste už dvacet let na jedné pracovní pozici, dopište k ní veškerou náplň, kterou jste za těch dvacet let dělali. Uvidíte, jak to přibude.

uchazeč_o_zaměstnání

Název dokumentu by měl být CV – což je zkratka „Curriculum vitæ“ neboli akademický či profesní životopis – plus příjmení. Fotografii do dokumentu můžete, ale nemusíte umístit. Vy sami víte nejlépe, jak působíte na první dojem.

Kde hledat

Nabídkami práce se primárně zabývá Úřad práce v místě vašeho bydliště. Domluvte si schůzku a zjistěte vhodné nabídky. Pročíst můžete i inzeráty v novinách nebo například u obchodních center. Pokud se na to cítíte, zkuste hledat sami. Ptejte se svých známých, příbuzných, kamarádů a prohledejte internetové nabídky práce. Existují i mobilní aplikace, které vás upozorní na novou nabídku ve vašem okolí. Možností je opravdu spousta. Stačí mít chuť hledat!

Jak zaujmout

Nabídku práce dle vašich představ jste objevili, ale jak upoutat jejich pozornost hned v prvním kontaktu? Pokud chtějí poslat životopis na email, nezapomeňte na motivační dopis. Stačí dva odstavce, kde napíšete, proč máte zájem o tuto pozici a proč si myslíte, že právě vy jste vhodný kandidát.

pracovní_pohovor

Můžete stručně popsat i své dosavadní zkušenosti. Určitě vašeho potenciálního zaměstnavatele zaujme tento email více, než takový, kde bude napsáno: Dobrý den, v příloze zasílám svůj životopis. A podpis. Nebojte se zaujmout a na přijímací pohovor se nezapomeňte především dobře vyspat.