Poruchy příjmu potravy, co se za nimi skrývá, a jak je poznat

Co si představíte pod pojmem porucha příjmu potravy? Anorektičku, která je posedlá svým vzhledem? Bulimičku, která se přejídá, a následně zvrací? Tak jednoduché to však není. Nejen že poruchy příjmu potravy nejsou vázány pouze k odmítání jídla, rovněž nemusí souviset s potřebou zhubnout, a nepostihují jen ženy. Možná máte někoho takového ve svém okolí, a ani jste si nevšimli. Nebo třeba jednou z poruch sami trpíte. Jak je poznat, a co za nimi stojí?

tác jídla

Anorexie

Pod pojmem anorexie si možná vybavíte na kost vyhublou ženu, která to s dietami přehnala natolik, že nyní bojuje o holý život. Ano, i tak to může být, není to však nutně vždy tento případ. Anorexie je psychická porucha, která se vyznačuje drastickými dietami, či úplným odmítáním potravy. Nemusí však být spojována pouze s tím, že si daná osoba připadá tlustá, a tak to přežene s dietou. Někdy jsou za touto nemocí složitější psychické potíže, jako třeba nedostatek sebeúcty, kdy člověk zkrátka nevěří, že si zaslouží jíst. Jindy může jít o hluboký smutek spojený se ztrátou jiné bytosti, což vede k tomu, že člověk absolutně ztratí chuť k jídlu. Tuto nemoc však vždy nepoznáte pomocí trčících kostí, protože mnozí lidé, kteří jí trpí, mohou vypadat normálně. Například pokud je jejich genetická výbava předurčuje k plnoštíhlosti, mohou mít po čas trvání anorexie normální váhu, avšak to neznamená, že je to zdravé. Tato nemoc není žádný rozmar, a shazovat člověka, který jí trpí, jen celou situaci zhorší. Anorektik obvykle potřebuje léčbu, která může trvat měsíce, roky, ale i celý život. Jedná se o psychologickou pomoc.

anorektická socha

Bulimie

Bulimie je nemocí, kdy člověk po jídle záměrně zvrací. Zde už se většinou jedná o potřebu nepřibrat, nebo je to forma sebepoškozování. Z počátku si po jídlo strká do krku prsty, či jiné předměty, aby vyvolal zvracení, či zneužívá větší dávky projímadla. Později však přichází zvracení samo, automaticky. Ani s bulimií není radno si zahrávat, a vždy je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Přejídání

Ano, mezi poruchy příjmu potravy se řadí i přejídání. Jde o případy, kdy si člověk ve stresových situacích ulevuje jídlem. To ovšem neznamená, že člověk, který rád jí, a má nadváhu, touto nemocí trpí. Stejně tak se najdou lidé, kteří touto nemocí trpí, a nejde to na nich poznat, a to právě díky dobrému spalování, a tomu, že se na veřejnosti krotí. Tuto nemoc však nelze léčit pouhou kontrolou, ale rovněž je za potřebí vyhledat odbornou psychologickou, či psychiatrickou pomoc. 

Většina těchto nemocí je zapříčiněna jiným, pro okolí neviditelným problémem. Všechny však mohou vést k neblahým zdravotním následkům, a dokonce i smrti. Nepodceňujte to, a nikdy danou osobu neodsuzujte. Máte-li pocit, že sami touto nemocí trpíte, vyhledejte co nejrychleji pomoc.