1. Odpad
Zbytečně neplýtvejte jídlem. Snažte se vždy uvařit tolik, kolik toho sníte a nejdříve konzumujte potraviny, jež mají nejkratší dobu trvanlivosti. Slupky a zbytky od zeleniny či ovoce nevyhazujte do koše – pokud máte zahradu, udělejte si kompost, do bytu si pořiďte tzv. vermikompostér.
2. Úklid domácnosti
Používejte ekologické prostředky na nádobí, okna, do myčky i pračky; kupujte pouze ekologické pytle do odpadkového koše. Jsou dostání v každém supermarketu. Existuje spoustu druhů ekologických hadříků, např. na okna, ke kterým nemusíte pořizovat žádný čistící prostředek a vystačíte si pouze s vodou. Místo houbiček na nádobí si pořiďte ekologickou drátěnku a kartáčky, které Vám vydrží mnohem déle. Při umývání nádobí v ruce nenechávejte téci vodu, napusťte si umyvadlo.
3. Koupelna
Pořiďte si namísto plastového kartáčku bambusový. Pro růst bambusu není potřeba žádných pesticidů a stačí mu jen dešťová voda. Navíc roste velmi rychle a téměř kdekoliv, proto je velmi ekologickým zdrojem. Bambusový kartáček potom můžete snadno hodit do kompostu, kde se bambus rozloží. Při čištění zubů nenechávejte téci vodu a před vanou upřednostňujte sprchu.
4. Hygiena
Zkuste nemít koupelnu plnou všemožných plastových lahviček. Používejte tuhé šampony, které Vám většinou už v obchodě dají do vaší vlastní krabičky, a na tělo používejte tuhá mýdla. Kupujte pouze bio kosmetiku, ideálně s certifikátem, který říká, že není testována na zvířatech. V drogeriích najdete takové kosmetiky spoustu. Na odličování nepořizujte stále další a další vatové tamponky, které po každém použití vyhodíte. Výborná je tzv. konjaková houba, která Vám vydrží několik měsíců, stačí ji vždy po použití pořádně propláchnout v teplé vodě. Vyrábí se také látkové odličovací tamponky, které jednoduše vyperete v pračce, nebo ručně.
5. Nakupování
Vždy si s sebou na nákup berte svou tašku, ať už látkovou, nebo třeba „síťovku“. To, co není třeba nedávejte do igelitových pytlíků, např. ovoce a zelenina se bez nich obejdou. Na pečivo apod. používejte látkové pytlíky, nebo si můžete doma ze starých záclon ušít vlastní. Nakupujte potraviny bez zbytečných obalů, navštivte přímo bezobalové obchody. Jednoduše si do svých vlastních sklenic a nádob nasypete co potřebujete (hrách, mouku, rýži apod.). Nekupujte balenou vodu, pijte vodu z kohoutku.
6. Vaření
Vařte tak, abyste zbytečně neplýtvali energií. Hrnec mějte vždy přizpůsobený plotýnce a a plotýnku vypínejte dříve, jídlo na ní „dojde“. To stejné platí pro troubu.
7. Oblečení
Nenakupujte zbytečného oblečení. Nechoďte zbytečně po slevách, budete mít potřebu kousek koupit jen proto, že je levný, a nikdy ho přitom nemusíte vytáhnout ze skříně. Nakupujte v second-handech, i tam se dají najít opravdu pěkné kousky za malé peníze. Oblečení, které už nechcete, nevyhazujte, nýbrž darujte na charitu, nebo zkuste prodat.
8. Světlo
Šetřete energií a nemějte rozsvícená všechna světla v bytě. Na konci roku nebudete muset platit vysoké účty a příroda Vám poděkuje.