Typy zábradlí ke schodišti

Pokud si všimnete, tak veškeré schodiště u nás je doplněno zábradlím. Zábradlí doplňuje schodiště tak jako střecha doplňuje rodinný dům. Jak schodiště, tak i zábradlí musí splňovat několik norem, aby byla zajištěna bezpečnost. Hlavní funkcí zábradlí je totiž zamezení pádu ze schodů. Dle norem musí mít každé schodiště zábradlí, které je vyšší než 50 cm nebo má více než 2 stupně. Minimální výška zábradlí činí 90 cm, kdežto na odpočívadlech se doporučuje minimálně 110 cm. Pokud máme doma malé děti, musíme dodržet rozmezí svislých příček, a to maximálně 13 cm, aby dítě nemohlo mezi jednotlivé příčky prostrčit hlavu. Taktéž bychom se měli vyvarovat vodorovných příček, po kterých děti tak rády šplhají.

schodiště

Venkovní i vnitřní zábradlí musí být dostatečně pevné, aby splňovalo svůj účel. Interiérové zábradlí nemusí odolávat venkovním vlivům, proto se často k jeho výstavbě používá dřevo s kombinací nerezu a skla. Celodřevěné schodiště dnes už vyšlo z módy a moderní zábradlí je sestaveno z dřevěného madla nebo sloupků doplněné prutovou nebo lankovou nerezovou výplní, nebo jeho výplň tvoří sklo. Sklo může být čiré, mléčné, s různým potiskem apod. Oblíbená varianta zábradlí vypadající velice luxusně je také kombinace nerezu a skla. Použití toho typu zábradlí se hodí do minimalisticky laděných interiérů, které pracují s kovem nebo betonem.

zábradlí

Jestliže chceme mít venkovní zábradlí takřka bezúdržbové, je dobré vybírat opět z materiálů jako je nerez, pozink či kalené sklo. Nemusíme se vyhýbat ani kombinaci se dřevem, nicméně dřevo vyžaduje pravidelnou impregnaci a lakování.

Zmiňované typy zábradlí na schodiště vyrábí i firma K.M.K. Design, která se může pyšnit vskutku dobrým sortimentem. V nabídce najdeme zábradlí interiérová i exteriérová vyrobená z různých materiálů či jeho kombinací. Pokud firmě pošleme nezávaznou poptávku, může čekat odpověď s celkovou kalkulací do 48 hodin.