Helfštýn stojí za to navštívit

Máte rádi víkendy? To je samozřejmě jen řečnická otázka. Kdo by neměl rád chvíle volna. Lidé tráví volný čas různě. Někdo úklidem, někdo odpočinkem a někdo vyráží do světa. Samozřejmě obrazně řečeno.

Je úžasné, když se rodina vydá na výlet po krásách moravských či českých. Je mnoho míst, která jsou turisticky velmi přeceňovaná. Například Praha, Český Krumlov nebo Kutná hora. Z hor jsou to pak především Krkonoše a Český ráj. A přitom v České republice najdeme stovky míst, které až tak velmi známá nejsou a přitom je rozhodně stojí za to navštívit.
starý hrad

Udělejme si nyní pomyslný výlet do samotného středu Moravy. Vydáme se na hrad loupeživého rytíře. Tušíte už, který hrad máme na mysli?

Možná trochu napoví zajímavý článek:

Hrad, který nikdy nebyl dobyt

Ano, je to Helfštýn nedaleko Lipníka nad Bečvou. Hrad, který ve 14. století založil Friduš z Linavy, který ač slezský šlechtic proslul jako loupeživý rytíř. Proslul jako odpůrce Jana Lucemburského, který mu hrad zkonfiskoval a daroval Vokovi z Kravař. Dalším majitelem se po rodu z Kravař stává šlechtic Vok ze Sovince. Pak se dostává hrad do držení Kostků z Postupic, posléze patří rodu Pernštejnů. Následně je v držení pánů z Ludanic. Pro zajímavost, Kateřina z Ludanic byla manželkou posledního Rožmberka Petra Voka. Po Ludanicích jsou to je to Hynek z Vrbna a posléze se dostává do držení Ditrichštejnů, kdy slouží jako vojenská pevnost a od 17. století postupně chátrá.

Helfštýn je největší hradní objekt na Moravě a jedním z největších hradních objektů v Čechách. Prý nikdy nebyl dobyt.
podzim na hradě

Ještě před několika desítkami let byl Helfštýn nevzhlednou zříceninou, ale dnes se jedná o velmi krásný hrad. Rozsáhlé zříceniny jsou totiž postupně úspěšně rekonstruovány. Jsou lidé, kteří žasnou, jak se zřícenina v posledních desetiletích proměnila, někteří zase příliš velké zásahy vnímají kriticky.

Každopádně na Helfštýně se koná kromě prohlídek celá řada kulturních akcí, nejznámější je festival Hefaisnon.