Diesel nebo benzín?

Co je levnější? Co je výhodnější? Co je šetrnější k přírodě? Při výběru automobilu je důležitý nejen jeho vzhled a barva, ale také motor. U nás se vyrábí dva typy motoru – dieselový a benzínový.
U benzínového motoru je nižší pořizovací cena i nižší náklady na údržbu. Pokud se, ale zaměříme na spotřebu, tak je zjevné, že benzínový motor spotřebuje více pohonných hmot a cena paliva za litr je také vyšší a to 33.14 Kč. Při nízkých otáčkách je výkon menší a motor je náchylnější k opotřebení.
tankovací hadice

U dieselových motorů je sice pořizovací cena vyšší, ale automobil má výrazně delší životnost. Také jeho hodnota klesá pomaleji. Má nižší spotřebu pohonných hmot a i cena paliva je menší a to 32.21 Kč za litr. Motor je citlivější při jakékoliv změně počasí proto je nutné si na to dát pozor.
Aktuálně se u dieselových motorů řeší kauza Diselgate, kdy koncern Wolksvagen pomocí softwaru zfalšoval výši hodnot vypouštěných emisí oxidu dusíku při homologačních testech a následně v provozu. To vše vyústilo v Německu k hromadné žalobě a poptávka po naftových motorech výrazně poklesla. Dokonce mají automobily zákaz vjezdu do center německých měst. Může se zdát, že benzínové motory méně znečišťují prostředí, ale není to úplně pravda.
diesel nápis
Protože při spalovacím procesu přímého vstřikování vznikají ultra jemné částice prachu, které škodí zdraví i přírodě. Takže jsou stejně, možná i více závadnější, než dieselové motory.

Takže, když si budete rozmýšlet jaký typ zvolit, mějte na paměti, jakou jízdu budete upřednostňovat. Jste-li nadšenci a rádi jezdíte dlouhé trasy, pokud ujedete kolem 15 až 20 000 kilometrů ročně a máte rádi vyšší objem, zvolte motor dieselový.
Pokud však budete jízdu směrovat po městě s častými zastávkami a popojížděním, je pro Vás důležitý hlavně komfort a tichá jízda, je vhodný motor benzínový.
Přejeme šťastnou cestu.